Szybki dostęp

Animeo IB+ steruje perowskitowymi fasadami

Pierwsza na świecie fasada kinetyczna z perowskitowymi ogniwami Saule Technologies już produkuje „czysty” prąd ze Słońca. Optymalną efektywność energetyczną zapewnia jej Animeo IB+, system Somfy.

W obliczu postępujących zmian klimatycznych świat stawia na technologie redukujące zużycie energii.  Stosowane do tej pory w budownictwie osłony przeciwsłoneczne pozwalały na oszczędności w kosztach eksploatacji (klimatyzacja, wentylacja, oświetlenie). Przyszłością nie tylko dla tej branży są odnawialne źródła energii, a nie zanieczyszczająca środowisko energetyka węglowa, z której w Polsce pochodzi obecnie aż 76 proc. prądu. Teraz wszystko może się zmienić.

Produkujące „czystą energię” ze Słońca perowskitowe ogniwa, które pojawiły się 24 sierpnia na żaluzjach fasadowych budynku lubelskiego Aliplastu, to wynalazek autorstwa Olgi Malinkiewicz z firmy Saule Technologies. Eksperci są przekonani, że mogą one wkrótce zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną. Stanowią idealnie połączenie gwarancji komfortu użytkowników budynków ze zwiększoną efektywnością energetyczną. I Somfy ma w tym swój znaczący udział.

Od fasady dynamicznej do kinetycznej

Wykorzystany w Lublinie system sterowania fasadą Somfy Animeo IB+ posiada funkcję „śledzenia słońca” (suntracking). Umożliwia ona zmianę ustawienia lameli-łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi zamontowanych na fasadzie w zależności od kąta padania światła słonecznego. Dzięki temu dbamy o komfort wizualny i termiczny osób przebywających w danych pomieszczeniach. Pozwala to również na optymalne wykorzystanie energii Słońca do produkcji prądu, choć warto zaznaczyć, że ogniwa perowskitowe są w stanie wytwarzać go także przy złej pogodzie, a nawet przy sztucznym świetle. Za właściwe ustawienie lameli (w przedziale 0-90 stopni) odpowiada specjalny algorytm, analizujący na bieżąco dane o aktualnych warunkach atmosferycznych, które trafiają do głównego sterownika TouchBucoTM  z kilku czujników umieszczonej na dachu budynku stacji pogodowej M8. Rolę „łącznika” między napędem łamacza, a centralą TouchBuco i stacją pogodową pełnią sterowniki MoCo 4 AC.

Dodatkowo system posiada możliwość sterowania drogą radiową RTS, dzięki czemu lokalnie wykorzystywane są do poruszania lamelami piloty jedno- i wielokanałowe (zastosowana tu wersja Animeo umożliwia podział budynku na cztery niezależne strefy). Bezpośrednio do łamaczy fasadowych podłączone są linowe napędy elektryczne.

Fasady z ogniwami perowskitowymi i systemem Animeo to krok dalej w porównaniu z montowanymi dotychczas na budynkach fasadami dynamicznymi. To pierwszy na świecie projekt rozwiązania, które można nazwać fasadą kinetyczną. Dzięki nowej funkcjonalności będą one służyły nie tylko do zabezpieczania obiektów przed nadmiernym przegrzaniem latem czy schłodzeniem w okresie zimowym, ale także do produkcji „czystej” energii ze Słońca.

Perowskit wychodzi z laboratorium

Jak to się stało, że perowskit przebojem wdarł się do fotowoltaiki? W warunkach naturalnych ten odkryty w 1838 r. minerał wprawdzie doskonale pochłania światło, ale niestety, nie przewodzi prądu. Okazało się jednak, że w warunkach laboratoryjnych można tak zmienić jego strukturę, że zyskuje tę pożądaną właściwość.  

Pierwsze badania nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice rozpoczęły się już w 2009 r. Przełomem okazały się jednak dopiero badania przeprowadzone w 2013 r. przez polską fizyk Olgę Malinkiewicz, współzałożycielkę wrocławskiej firmy Saule Technologies. Udało się jej nie tylko znacząco obniżyć koszty wytwarzania zmodyfikowanego minerału, ale także doprowadzić do tego, że cały proces zachodzi niskich temperaturach, a uzyskiwany w ten sposób płynny perowskit można nanosić cienkimi warstwami, niczym farbę, na dowolne podłoże przy pomocy urządzenia podobnego do atramentowej drukarki.

Wynalazek był rewolucyjny, ale jak go wykorzystać w praktyce? Optymalnym okazało się rozwiązanie wypracowane wspólnie przez Saule, Somfy i Aliplast, polegające na wykorzystaniu systemu automatyki Animeo IB+ do sterowania lamelami-łamaczami światła z perowskitowymi ogniwami w lamelach-łamaczach śwatła montowanych na fasadzie budynku. To dzięki niemu uzyskana efektywność energetyczna innowacyjnego pomysłu Saule okazała się porównywalna ze stosowanymi obecnie w fotowoltaice modułami krzemowymi.

 

Dowiedz się więcej
Kategorie
Tagi
Disqus is inactive