Szybki dostęp

Inteligentny dom a ekologia – na jakie rozwiązania postawić?

Inteligentny dom większości kojarzy się nam z komfortem i bezpieczeństwem. To również dbanie o ekologię, bowiem dzięki inteligentnym rozwiązaniom oszczędzamy energię elektryczną.

Źródła i ceny energii elektrycznej w Polsce

 

W Polsce głównym źródłem energii są surowce kopalniane. Dane z kwietnia 2022 roku wskazują na to, że w produkcji prądu biorą udział:

Węgiel kamienny – 49,91%
Węgiel brunatny – 25,28%
Elektrownie wiatrowe – 12%
Elektrownie gazowe – 5,01%
Elektrownie zawodowe wodne – 2,06%
Inne odnawialne źródła energii – 5,74%

W dodatku ceny prądu z roku na rok są coraz większe, a prognozy przewidują, że na początku 2023 roku możemy doświadczyć nawet 70% podwyżek. Wynika to między innymi z rosnących cen węgla oraz gazu ziemnego czy wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2.

Jednym ze sposobów zadbania o środowisko naturalne we własnym zakresie jest między innymi mądre gospodarowanie energią elektryczną. To również sposób na obniżenie naszych rachunków, więc zyskujemy w ten sposób na wielu polach.

 

Smart rozwiązania a zaoszczędzenie prądu

 

Możliwości, które daje nam inteligentny dom są nieocenione. Czujemy się w nim znacznie bezpieczniej dzięki monitoringowi zewnętrznemu, kamerom wewnętrznym, wideomofonowi, a nawet roletom zewnętrznym czy inteligentnemu oświetleniu. Oprócz bieżącego śledzenia tego, co dzieje się w obrębie domu i w nim, mamy możliwość zdalnego symulowania obecności domowników nawet, gdy przebywamy na wakacjach na drugim końcu świata.

W jaki sposób i które inteligentne rozwiązania pozwolą nam na optymalne gospodarowanie energią elektryczną?

 

Wyłączanie światła

To jeden z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie prądu. Zasada jest bardzo prosta- jeśli nie przebywamy w danym pomieszczeniu, wyłączamy w nim światło. Nie zostawiamy go też włączonego na czas opuszczania mieszkania lub domu. Aby mieć wszystko pod kontrolą, warto postawić na inteligentne oświetlenie. Jednym ze sposobów na smart oświetlenie jest odbiornik do zamontowania w puszce elektrycznej, który dzięki protokołowi io-homecontrol umożliwi nam zdalne sterowanie światłem. Za pomocą aplikacji lub komendy głosowej będziemy mieć pod kontrolą każde pomieszczenie w naszym domu. Nawet jeśli wyjeżdżając na wakacje, pozostawimy włączone światło w łazience, szybko będziemy mogli je wyłączyć.

 

Odpowiednia temperatura w domu

Wyobraźmy sobie upalne lato. Silna ekspozycja pomieszczeń na słońce sprawia, że pokoje nagrzewają się, więc po całym dniu, gdy wracamy z pracy, od razu chcemy uruchomić klimatyzację lub wentylator, by obniżyć panującą w domu temperaturę. Jeśli jednak w ciągu dnia uda nam się nie doprowadzić do nagrzania wnętrza, zatrzymamy w nim przyjemny chłód, bez konieczności uruchamiania dodatkowych urządzeń.

Jak więc odpowiednio zarządzać temperaturą latem? Przydatne okażą się rolety zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu w nich napędów elektrycznych, będziemy mogli zdalnie sterować nimi tak, by zamknąć je w południe. Możemy również połączyć je z czujnikami nasłonecznienia, które w odpowiednim momencie same zainicjują zasłonięcie się rolet. Bardzo ciekawym, ekologicznym i małoinwazyjnym rozwiązaniem są nowoczesne napędy Somfy Oximo Solar io. Jest to rozwiązanie, które możemy zastosować nawet, jeśli decydujemy się na automatyczne rolety w już dawno wybudowanym domu. Działa dzięki panelowi solarnemu, który przechwytuje promienie słoneczne i to dzięki niemu działa napęd. Tak więc bez kucia ścian i doprowadzania zewnętrznego źródła energii możemy cieszyć się automatycznymi roletami, którymi sterujemy za pomocą aplikacji lub głosowo. Wbudowany akumulator magazynuje energię, dzięki czemu może działać nawet do 45 dni, w których nie pojawiłoby się słońce.

 

Kolejnym ważnym elementem utrzymania odpowiedniej temperatury w domu jest nie przegrzewanie go w okresie zimowym. Inteligentny termostat czy głowice umożliwią nam zdefiniowanie pożądanej temperatury w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu grzejniki nie będą musiały cały czas pracować, jedynie wówczas, gdy trzeba będzie nieznacznie podnieść temperaturę. Możemy połączyć termostat czy głowice oraz zautomatyzowane rolety zewnętrzne i czujniki z centralą TaHoma switch, by stworzyć odpowiedni dla nas scenariusz. System ten będzie działać automatycznie, reagując na panujące na zewnątrz czynniki atmosferyczne. W ten sposób zdecydowanie zaoszczędzimy energię, a w efekcie zmniejszymy nasze rachunki zimą.

 

 

Wyłączanie urządzeń z prądu

Urządzenia, z którym nie korzystamy, a które pozostają podłączone do prądu nadal pobierają energię elektryczną. Często zdarza się nam pozostawić laptop w stanie uśpienia, czy telewizor wraz z systemem nagłośnieniowym na tzw. standby. Nie zawsze jednak o tym pamiętamy, a gdy położymy się spać, nie chcemy wstawać i wyłączać sprzętu z prądu. Z pomocą mogą przyjść inteligentne gniazdka, na przykład Somfy Plug on/off. Możemy podłączyć do niego małe urządzenia elektryczne. Dzięki temu nawet będąc poza domem dzięki aplikacji lub komendzie głosowej możemy w prosty i wygodny sposób wyłączyć dopływ prądu do urządzeń.

 

 

Zarządzaj światłem dziennym

Praca, sprzątanie, wykonywanie innych obowiązków domowych w świetle dziennym nie tylko jest dla nas zdrowsze, ale również sprawia, że nie musimy używać dodatkowego oświetlenia. Nie tylko odpowiednie ustawienie biurka, zaaranżowanie przestrzeni i pomieszczeń tak, by móc jak najdłużej korzystać z naturalnego światła, ale również możliwość szybkiego zasłaniania i odsłaniania rolet wewnętrznych lub zasłon ułatwią nam ten prosty trik na oszczędzenie prądu. Użycie napędów elektrycznych Somfy do zasłon, żaluzji, rolet wewnętrznych sprawi, że za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji będziemy mogli wpuścić do swojej przestrzeni więcej światła.

 

Centrala – serce inteligentnego domu

 

Centrala smart to urządzenie, dzięki któremu mamy możliwość zintegrowania  ze sobą naszych inteligentnych urządzeń, które stworzą scentralizowany, idealnie współpracujący z nami system. Przykładem takiego urządzenia jest TaHoma switch. Wystarczy jedno dotknięcie na inteligentnym sterowniku czyli centrali, a możemy uruchomić zaplanowany przez siebie scenariusz. Przykładowo poranny scenariusz może otworzyć wszystkie rolety w domu, odsłonić zasłony, ustawić odpowiednią temperaturę w domu, po czym otworzyć bramę wjazdową. Możemy również ustawić scenariusz bezpieczeństwa, który uruchomimy w momencie otrzymania powiadomienia od monitoringu zewnętrznego o podejrzanym zachowaniu na terenie naszej posesji. Wówczas możemy za pomocą jednego przycisku uruchomić syrenę alarmową, zamknąć wszystkie rolety.

Dowiedz się więcej
Kategorie
Disqus is inactive