Szybki dostęp

Jak oszczędzać prąd – inteligentny dom

Już od dawna obserwowaliśmy coroczne podwyżki cen prądu. W ostatnich latach jednak odczuwamy je jeszcze dotkliwiej. Oczywistą potrzebą każdego z nas staje się szukanie sposobu na oszczędzanie prądu.

Oprócz kilku sprawdzonych, prostych sposobów z pomocą przychodzą produkty smart home. Jak pozwalają na oszczędność energii elektrycznej? Dlaczego warto postawić na inteligentne systemy?

 

  1. Podwyżki cen prądu – płacimy coraz więcej: dlaczego?

 

Planując budżet na każdy kolejny rok, już przyzwyczailiśmy się do tego, że z roku na rok musimy  być przygotowani na podwyżki cen energii elektrycznej. Szczególnie bolesne zmiany cen dotknęły nas w tym roku, gdzie rachunki za prąd wzrosły o około 24% w stosunku do 2021 roku, cena energii czynnej o około 37%, a koszty dystrybucji o 8%. Analitycy wskazują, że kolejne znaczne podwyżki czekają nas od początku 2023 roku, gdzie koszty mogą wzrosnąć nawet o około 70%[1].

Do tej sytuacji przyczynia się kilka czynników, do których należą między innymi:

  • Wzrost cen węgla.
  • Wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 (koszt ten dotyczy krajów, w których źródłem energii jest węgiel, dlatego właśnie dotykają Polskę).
  • Wzrost cen gazu na rynku światowym.
  • Zwiększony popyt na energię.
  • Niewystarczające magazynowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

 

Smart home – bezpieczeństwo, ekologia, komfort

 

Czym właściwie jest inteligentny dom? Definicji jest wiele, jednak taką, która najbardziej oddaje istotę smart home jest ta, która definiuje taki dom jako miejsce wyposażone w inteligentne urządzenia, które są ze sobą zintegrowane i dzięki temu mogą ze sobą współpracować. Mogą również działać automatycznie, reagując na czynniki zewnętrzne (dzięki czujnikom). Jego głównymi cechami są:

  • Bezpieczeństwo

Inteligentny dom i jego rozwiązania mają na celu podniesienie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, do którego mamy stały dostęp za pośrednictwem smartfona, zintegrowane syreny alarmowe, wideomofon, który robi zdjęcia tym, którzy dzwonili do drzwi pod naszą nieobecność. To również zapewnienie sobie bezpieczeństwa przez symulowanie naszej obecności w domu dzięki automatycznym roletom, automatycznemu oświetleniu.

 

  • Energooszczędność

Inteligentny dom pozwala na odpowiednie zarządzanie energią w domu. Czujniki temperatury, natężenia światła słonecznego, inteligentny termostat czy napędy do rolet zewnętrznych i wewnętrznych w efekcie zmniejszą zużycie energii elektrycznej, pozwalając na oszczędności.

 

  • Komfort

Mamy możliwość zarządzania naszym domem i jego wyposażeniem zdalnie, przez aplikację lub głosowo z dowolnego miejsca na świecie. Zdalnie sterowana brama wjazdowa, garażowa, rolety, światło, ogrzewanie, a nawet zamek do drzwi czy smart gniazdka. W każdym momencie możemy nimi sterować, zajrzeć, co dzieje się w domu, gdy nas w nim nie ma, stworzyć idealne warunki w nim na czas naszego powrotu z pracy. Sterujemy poszczególnymi rozwiązaniami bez wstawania z kanapy. Możemy nawet tworzyć własne scenariusze, czyli określać listę zadań dla naszych smart urządzeń.

 

 

Jak oszczędzać prąd w domu – 8 sposobów. Jak pomogą inteligentne rozwiązania?

 

1. Światło dzienne – wykorzystaj je!

 

Warto oczywiście już na etapie projektowania lub kupna swojego domu bądź mieszkania, zwrócić uwagę na jego ekspozycję na światło i to, jak długo w ciągu dnia będziemy cieszyć się z jasnych, dobrze doświetlonych wnętrz. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio zaaranżować pokoje, w których będziemy pracować, z których będziemy najwięcej korzystać w ciągu dnia. Ułożenie biurka, usunięcie zbędnych elementów, które dodatkowo zaciemniają pokój.

 

To również kwestia organizacji i rozłożenia naszych domowych obowiązków. Przykładowo, jeśli zamierzamy sprzątać, warto zrobić to w ciągu dnia, by niepotrzebnie nie musieć doświetlać porządkowanych przestrzeni, a skorzystać ze światła dziennego. W zarządzaniu tym światłem pomogą nam inteligentne napędy do rolet zewnętrznych, którymi możemy sterować za pomocą aplikacji na smartfon czy za pomocą komend głosowych (Google Asystent lub jeden z kompatybilnych głośników systemu Google, Amazon i Apple). Jeszcze będąc w łóżku, możemy odsłonić rolety i wpuścić do domu naturalne światło.

 

2.Wyłączaj światło!

 

To jeden z najprostszych sposobów na oszczędzenie prądu. Trudno jest jednak wprowadzić ten nawyk w życie i wymagać tego, by wszyscy członkowie rodziny o nim pamiętali. Warto jest wyłączać światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, a już z całą pewnością zadbać o to, by wszystkie żarówki były wyłączone, gdy nie ma nas w domu.

Inteligentne oświetlenie to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pomaga nam na zdalne włączanie i wyłączanie świateł. Dzięki temu, nawet będąc na wakacjach, możemy sprawdzić, czy wyłączyliśmy światło w domu, a jeśli nie, zrobić to za pomocą jednego kliknięcia lub komendy głosowej. Dziecko zapomniało zgasić światło w pokoju? Przez pomyłkę zostawiliśmy włączone oświetlenie w garderobie lub łazience? Dzięki inteligentnym żarówkom to żaden problem. Dodatkowo możemy zarządzać natężeniem światła, a nawet jego barwą.

 

3.Wyłączaj sprzęt z kontaktu

 

Okazuje się, że urządzenia elektroniczne nawet w stanie uśpienia zużywają sporą ilość energii elektrycznej. Laptop, telewizor, komputer stacjonarny oraz inne urządzenia niepotrzebnie pobierają prąd. Każdorazowe wyłączanie sprzętu na noc, gdy idziemy już spać, może być problematyczne, jednak możemy użyć listew z wyłącznikiem, dzięki któremu odłączymy od zasilania kilka urządzeń na raz (na przykład telewizor, głośniki, soundbar).

Wyjątkowo wygodną opcją są inteligentne gniazdka, czyli takie, które możemy wyłączyć lub włączyć za pomocą aplikacji na smartfon lub głosowo. Jeśli więc zostawiliśmy podłączone urządzenia podczas wyjazdu na wakacje, w sekundę możemy je zdalnie wyłączyć, odcinając dopływ prądu.

 

4.Odpowiednia temperatura w domu

 

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu może być również doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu. W jaki sposób? Gdy przychodzi gorące lato, warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do przegrzania pomieszczeń. Możemy to osiągnąć za pomocą opuszczenia rolet lub zasłon na czas największej ekspozycji domu na słońce. Dzięki temu wrócimy do przyjemnie chłodnego domu, bez potrzeby uruchamiania klimatyzacji lub wentylatorów. Tutaj również z pomocą przychodzą inteligentne rozwiązania. Zdalnie sterowane rolety, żaluzje, zasłony dają nam możliwość zasłonięcia ich dopiero w odpowiednim momencie, nawet, gdy siedzimy w tym czasie w pracy. Dodatkowo mogą pomóc czujniki nasłonecznienia, które same zainicjują opuszczenie się rolet.

Oszczędzanie energii może być efektywne również zimą. Wraz z przyjściem sezonu grzewczego, często dochodzi w naszym domu do przegrzewania pomieszczeń, zapominania o wyłączeniu grzejników w danych pokojach. Termostaty i głowice termostatyczne w inteligentnym domu sprawiają, że możemy ustalić, jaka temperatura ma panować w całym domu lub poszczególnych pomieszczeniach w danym momencie. Przykładowo obniżyć ją w sypialni, gdy przychodzi wieczór. Ustawiamy preferowaną temperaturę w aplikacji w smartfonie, a urządzenia zapewnią nam komfort cieplny. Dzięki temu korzystamy z energii w sposób optymalny i możemy sporo zaoszczędzić.

 

5.Energia ze słońca

 

Odnawialne źródła energii (OZE) to sposób na pozyskanie alternatywnej energii elektrycznej z wykorzystaniem naturalnych źródeł takich jak wiatr, woda czy energia słoneczna. Oprócz szeroko znanych już paneli fotowoltaicznych, możemy postawić na mniejsze, drobniejsze rozwiązania, które wykorzystują panele solarne. Do jednej z najciekawszych propozycji należą ekologiczne napędy do rolet Somfy Oximo Solar io. Są to napędy, które możemy zamontować w dowolnym momencie, bowiem nie trzeba do nich doprowadzać prądu. Wszystko to dzięki panelowi słonecznemu, który przechwytuje światło słoneczne i w dużym skrócie zamienia je w prąd. W napędzie mamy również akumulator, który magazynuje tę energię nawet do 45 dni, w których w ogóle nie pojawiłoby się słońce.

 

6.Pralka i zmywarka – uruchamiaj pełne

 

Kolejnym prostym sposobem na oszczędzenie prądu jest włączanie pralki i zmywania naczyń wówczas, gdy są pełne. Włączenie prania dla zaledwie kilku t-shirtów lub zmywarki dla kilku talerzy jest niepotrzebnym zużyciem prądu. Warto poczekać 1-2 dni, dołożyć ubrania lub naczynia i dopiero wówczas uruchomić sprzęt.

 

7.Zwróć uwagę na klasę energetyczną kupowanego sprzętu

 

Jeśli decydujemy się na zakup nowej pralki, lodówki, zmywarki, telewizora, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Każde urządzenie RTV i AGD będzie posiadało odpowiednie oznaczenie. Od marca 2021 roku oznaczenia te nieco się zmieniły. Najbardziej energooszczędny sprzęt posiada oznaczenie „C”, które dawniej byłoby oznaczone jako „A+++”. Korzystanie ze sprzętu cechującego się wysoką klasą energetyczną pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

 

8.Oświetlenie zewnętrzne domu – znajdź odpowiednie rozwiązanie

 

Decydując się na oświetlenie zewnętrzne domu, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą przynieść nam oszczędności. Przykładowo może to być oświetlenie włączające się dzięki czujnikowi ruchu lub zastosowanie oświetlenia solarnego. Warto również w okresie zimowym przemyśleć kwestię świątecznych ozdób świetlnych, które potrafią wygenerować wyjątkowo wysokie rachunki.

 

[1] https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3278466,przy-obecnym-poziomie-kontraktow-ceny-energii-w-taryfie-g-w--23-powinny-wzrosnac-o-70-proc-

 

Dowiedz się więcej
Kategorie
Disqus is inactive