Szybki dostęp

Jak oszczędzać prąd – inteligentny dom

Oszczędzanie energii elektrycznej w dobie rosnących i niestabilnych cen prądu staje się priorytetem. Coraz więcej osób poszukuje sposobów na ograniczenie zużycia prądu i obniżenie rachunków.

Oprócz kilku sprawdzonych, prostych metod oszczędzania energii  sposobów z pomocą przychodzą produkty smart home. Jak inteligentny dom wpływa na poprawę efektywności energetycznej? Dlaczego rozwiązania smart home pomagają ograniczyć zużycie energii? Przeczytaj artykuł i obniż rachunki za prąd!

Podwyżki cen prądu. Dlaczego płacimy coraz więcej za energię elektryczną?


W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły. Wpływ na to mają czynniki zarówno krajowe, jak i globalne. Należą do nich m.in.: 

  • napięcia geopolityczne i związane z nimi wahania cen surowców oraz utrudnienia w dostawach;
  • wzrost cen węgla i gazu na światowym rynku;
  • wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 (koszt ten dotyczy krajów, w których źródłem energii jest węgiel, dlatego właśnie dotykają Polskę);
  • wydatki na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej;
  • większony popyt na energię;
  • niewystarczające magazynowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Mimo czasowego zamrożenia cen energii (obowiązuje do końca września 2025 roku), rachunki za prąd nadal stanowią znaczną część domowego budżetu. Dlatego coraz więcej osób poszukuje skutecznych sposobów na poprawę efektywności energetycznej.

Jak obniżyć rachunki za prąd? Podstawowe sposoby na ograniczenie zużycia energii

Sposobów na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej jest wiele. Warto zacząć od podstawowych, ale bardzo skutecznych działań.

  • Wykorzystuj światło dzienne. Już na etapie projektowania lub kupna domu bądź mieszkania, zwróć uwagę na jego ekspozycję na światło i to, jak długo w ciągu dnia będziesz cieszyć się z jasnych, dobrze doświetlonych wnętrz. Planując rozmieszczenie mebli, zadbaj, by biurko czy miejsce do pracy znajdowały się jak najbliżej okna, a zbędne elementy nie blokowały dostępu światła. Warto także organizować codzienne obowiązki w ciągu dnia, np. sprzątanie, by maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie i nie musieć doświetlać pomieszczeń sztucznym światłem.
  • Wyłączaj światło, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie przebywasz i gdy wychodzisz z domu.
  • Wyłączaj urządzenia z gniazdka, gdy nie są używane. Okazuje się, że sprzęty elektroniczne nawet w trybie czuwania zużywają sporą ilość energii elektrycznej. Laptop, telewizor czy ładowarka niepotrzebnie pobierają prąd, dlatego warto wyłączać je na noc. Możesz użyć listew z wyłącznikiem, aby odłączyć od zasilania kilka urządzeń na raz.
  • Utrzymuj odpowiednią temperaturę w domu. Latem nie dopuszczaj do przegrzania pomieszcze. Opuść rolety lub zasłoń zasłony na czas największej ekspozycji domu na słońce. Dzięki temu nie będzie potrzeby uruchamiania klimatyzacji lub wentylatorów. Z kolei zimą nie przegrzewaj kaloryferami pomieszczeń i staraj się wpuszczać jak najwięcej promieni słonecznych.
  • Wykorzystuj odnawialne źródła energii (OZE). Na przykład rozważ instalację paneli fotowoltaicznych.
  • Włączaj pralkę i zmywarkę, gdy są pełne. Włączenie prania dla zaledwie kilku t-shirtów lub zmywarki dla kilku talerzy jest marnotrawieniem energii. Dzięki temu nie tylko obniżysz zużycie prądu, ale także wody.
  • Kupuj energooszczędne urządzenia. Sprzęty oznaczone klasą A, B i C zużywają znacznie mniej energii niż modele klasy od D do G. Choć cena tych pierwszych może być wyższa, ich eksploatacja w dłuższym okresie czasu jest tańsza.
  • Wykorzystaj czujki ruchu w oświetleniu zewnętrznym. Dzięki nim światło zapala się tylko wtedy, gdy ktoś się zbliża, a po pewnym czasie automatycznie gaśnie. Warto również rozważyć instalację oświetlenia solarnego.
  • Postaw na system smart home. Inteligentne urządzenia pomagają oszczędzać energię dzięki zaawansowanej technologii i przemyślanym rozwiązaniom.  Co więcej, system smart home to nie tylko poprawa efektywności energetycznej domu, ale również zwiększy komfort życia. 

System smart home – bezpieczeństwo, ekologia, komfort i energooszczędność

Czym właściwie jest inteligentny dom? Definicji jest wiele. Ta, która najbardziej oddaje istotę smart home określa taki dom jako miejsce wyposażone w inteligentne urządzenia, które są ze sobą zintegrowane i dzięki temu mogą ze sobą współpracować. Mogą również działać automatycznie, reagując na czynniki zewnętrzne (dzięki czujnikom). Jego głównymi cechami są: bezpieczeństwo, komfort oraz – coraz bardziej kluczowa – energooszczędność.

Elementy systemu smart home, takie jak monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, systemy alarmowe czy widedomofon mają na celu podniesienie bezpieczeństwa. Co więcej, wszystkimi urządzeniami smart możesz zarządzać przez aplikację lub głowowo z dowolnego miejsca na świecie. Zdalnie sterowana brama wjazdowa, garażowa, rolety, oświetlenie, ogrzewanie, a nawet zamek do drzwi czy smart gniazdka to wygodne rozwiązanie. W każdym momencie możesz zajrzeć, co dzieje się w domu lub stworzyć idealne warunki na czas Twojego powrotu z pracy. Możesz nawet tworzyć własne scenariusze i harmonogramy, czyli określać listę zadań dla smart urządzeń.

Automatyzacja to także oszczędność energii elektrycznej. Czujniki temperatury, natężenia światła słonecznego, inteligentny termostat czy oświetlenie oraz napędy do rolet zewnętrznych i wewnętrznych zmniejszą zużycie prądu, co przekłada się na niższe rachunki. Jak to wygląda w praktyce? Poznaj konkretne sposoby na zmniejszenie zużycia energii dzięki technologii smart home.

9 sposobów na oszczędzanie energii dzięki automatyzacji i inteligentnym rozwiązaniom

Oszczędzanie energii w domu wymaga wprowadzenia pewnych nawyków, a dzięki inteligentnym rozwiązaniom staje się to tak proste, jak nigdy wcześniej. Nowoczesne systemy smart home wiele ułatwiają i poprawiają efektywność energetyczną każdego dnia. Oto 9 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii, które możesz wdrożyć w swoim domu, korzystając z inteligentnych urządzeń i automatyzacji.

1. Wykorzystuj światło dzienne dzięki inteligentnym roletom

Wykorzystywanie światła dziennego będzie znacznie łatwiejsze dzięki inteligentnym napędom do rolet zewnętrznych, którymi możesz sterować za pomocą aplikacji na smartfonie czy za pomocą komend głosowych (Google Asystent lub jeden z kompatybilnych głośników systemu Google, Amazon i Apple). Jeszcze będąc w łóżku, możesz odsłonić rolety i wpuścić do domu naturalne światło.

Co więcej, istnieje możliwość ustawienia harmonogramów, które dostosowują pracę rolet do codziennej rutyny, np. automatyczne podnoszenie osłon rano czy ich opuszczanie wieczorem. Takie rozwiązanie nie tylko mniejsze zużycia energii, ale również poprawa jakości życia codziennego.  

2. Wybierz inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie pozwala na wygodne zarządzanie światłem w domu. Za pomocą aplikacji lub komend głosowych możesz je zdalnie włączać i wyłączać z każdego miejsca na świecie. Jesteś w pracy lub na wakacjach i nie pamiętasz, czy lampy w domu są wyłączone? A może dziecko zapomniało zgasić światło w pokoju? Dzięki inteligentnym żarówkom i systemowi smart home to żaden problem - status oświetlenia w domu sprawdzisz w aplikacji.

Dodatkową korzyścią, jaką daje inteligentne oświetlenie jest możliwość zarządzania natężeniem światła, a nawet jego barwą. Dzięki temu dostosujesz je do swoich potrzeb i zmniejszysz pobór prądu.

3. Wyłączaj urządzenia zdalnie dzięki inteligentnym gniazdkom

Wyłączanie urządzeń z gniazdek znacznie ułatwiają inteligentne gniazdka. Za pomocą aplikacji lub komend głosowych możesz odłączyć od prądu sprzęty, które nie są aktualnie używane. To ogranicza niepotrzebne zużycie energii. Ponadto nawet będąc na wakacjach, możesz sprawdzić zdalnie, czy wszystkie urządzenia są wyłączone, a jeśli nie – zrobisz to jednym kliknięciem.

4. Monitoruj zużycie prądu w domu dzięki smart technologii

Monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym to jeden z najefektywniejszych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Śledzenie, ile energii pochłaniają poszczególne urządzenia w domu, umożliwia lepsze zarządzanie ich pracą i szybsze zidentyfikowanie energochłonnych sprzętów.

W inteligentnym domu pomiar zużycia energii umożliwiają m.in. smart gniazdka. Dzięki nim w aplikacji możesz sprawdzać, jaką ilość energii zużywają lodówka, pralka, komputer czy telewizor. Aby zoptymalizować ich pracę pod kątem energooszczędności, możesz stworzyć scenariusze. Na przykład, pralka czy zmywarka może włączyć się, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu lub w czasie obowiązywania tańszej taryfy, nawet gdy jesteś poza domem.

5. Inteligentne ogrzewanie dla optymalnej temperatury w domu

Marnotrawienie energii ogranicza inteligentne ogrzewanie, ponieważ zapobiega niepotrzebnemu przegrzewaniu pomieszczeń. Termostaty i głowice termostatyczne w inteligentnym domu sprawiają, że możesz ustalić, jaka temperatura ma panować w całym domu lub poszczególnych pomieszczeniach w danym momencie. Przykładowo, możesz obniżyć ją w sypialni, gdy przychodzi wieczór. Wystarczy, że ustawisz preferowaną temperaturę w aplikacji, a technologia smart zrobi resztę.

Odpowiednią temperaturę w domu pozwalają również utrzymać automatyczne rolety zewnętrzne. Tworzą one dodatkową izolację termiczną, co pozwala realnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. Dzięki integracji z systemem smart home rolety mogą być automatycznie opuszczane po zmroku lub w czasie mrozów, a podnoszone w słoneczne dni, by wykorzystać naturalne ciepło słoneczne.

6. Wybierz automatyczne osłony zamiast klimatyzacji

Latem także warto nie dopuszczać do przegrzania pomieszczeń. Tutaj również z pomocą przychodzą inteligentne rozwiązania. Zdalnie sterowane rolety, żaluzje czy zasłony dają możliwość zasłonięcia ich dopiero w odpowiednim momencie, nawet, gdy jesteś w tym czasie w pracy. Pełna automatyzacja jest możliwa dzięki np. czujnikom nasłonecznienia, które same zainicjują opuszczenie się rolet. W efekcie dom się nie nagrzewa, przez co nie musisz włączać klimatyzacji czy wentylatorów.

7. Postaw na solarne rolety zewnętrzne

Jeśli chcesz maksymalnie ograniczyć zużycie energii, postaw na rolety solarneEkologiczne napędy do rolet Somfy Oximo Solar io zasilane są energią słoneczną. To oznacza, że w ogóle nie pobierają prądu z sieci domowej podczas swojej pracy. Dodatkową korzyścią jest możliwość ich zamontowania w dowolnym momencie, bowiem nie trzeba doprowadzać instalacji elektrycznej.

8. Zautomatyzuj oświetlenie zewnętrzne domu 

Planując oświetlenie zewnętrzne domu, warto postawić na inteligentne rozwiązania, które pomagają oszczędzać energię. Nowoczesne systemy smart home umożliwiają automatyczne włączanie oświetlenia tylko wtedy, gdy czujniki ruchu wykryją ruch wokół posesji, a następnie jego wyłączanie po określonym czasie. W okresie zimowym warto również zaprogramować świąteczne dekoracje świetlne tak, by świeciły się tylko w wybranych godzinach lub po wykryciu obecności, co pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia prądu i wysokich rachunków.

9. Scenariusze i harmonogramy - oszczędzanie prądu bez wysiłku

Scenariusze i automatyzacje w systemie smart home to skuteczny sposób na oszczędzanie energii bez wysiłku i codziennego pamiętania o wyłączaniu czy regulowaniu urządzeń. Dzięki Somfy TaHoma możesz tworzyć własne scenariusze – na przykład automatyczne opuszczanie rolet po zmroku, obniżanie temperatury, gdy nikogo nie ma w domu czy wyłączanie oświetlenia i sprzętów podczas wyjścia.

W praktyce wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji lub naciśnięcie przycisku, aby uruchomić całą sekwencję działań – na przykład scenariusz „wyjście z domu” wyłączy światła, opuści rolety i obniży temperaturę. Możesz także zaprogramować harmonogramy tygodniowe, które automatycznie sterują ogrzewaniem, roletami czy oświetleniem w zależności od pory dnia i Twojego trybu życia. Dzięki temu oszczędzasz prąd każdego dnia, nie rezygnując z komfortu i bezpieczeństwa.

Inteligentny dom jako sposób na poprawę efektywności energetycznej domu. Podsumowanie

Smart home to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę efektywności energetycznej domu. Dzięki integracji inteligentnych urządzeń, czujników oraz zaawansowanego oprogramowania, możliwa jest automatyzacja i precyzyjne zarządzanie zużyciem energii w każdym aspekcie codziennego życia – od oświetlenia i ogrzewania, przez sprzęt AGD, po systemy bezpieczeństwa. Inteligentne systemy pozwalają na monitorowanie zużycia prądu w czasie rzeczywistym, identyfikowanie urządzeń pobierających najwięcej energii oraz szybkie reagowanie na niepotrzebne straty, co przekłada się na realne oszczędności i niższe rachunki.

Wdrożenie systemów smart home to inwestycja, która nie tylko zwiększa komfort i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim pozwala na świadome, ekologiczne i ekonomiczne zarządzanie domem. Dzięki temu możesz skutecznie ograniczyć zużycie energii, obniżyć koszty eksploatacji i zadbać o środowisko – wszystko to bez rezygnacji z wygody codziennego życia.

 

Źródła: https://www.gkpge.pl/dla-domu/zamrozenie-cen-pradu-w-2025-roku

 

 

Dowiedz się więcej
Kategorie
Disqus is inactive