Komfort i dobre samopoczucie

Wykorzystanie dynamicznego systemu osłon słonecznych oznacza zwiększenie komfortu wizualnego i cieplnego oraz zdecydowanie lepszy dostęp do światła dziennego w pomieszczeniach. Ma to wpływ na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz większą wydajność pracy użytkowników budynku.

Komfort wizualny

Dynamiczny system osłon słonecznych pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu kontrastu świetlnego i chroni przed oślepieniem.


Stosunek pomiędzy natężeniem oświetlenia w punkcie koncentracji wzroku, a jego natężeniem w dalszych częściach pola widzenia powinien utrzymywać się w granicach 1:3:10.

Dynamiczny system osłon słonecznych zapewnia optymalny dostęp do światła dziennego.

Niezwykle ważne jest, aby warunki otoczenia wewnętrznego pozwalały uniknąć:

  • zbyt wysokiego kontrastu wizualnego,
  • oślepienia promieniami słonecznymi, połączonego z wysokim natężeniem luminancji na zewnątrz budynku, co może przeszkadzać w pracy, a nawet wywoływać zaburzenia psychofizjologiczne.

Dynamiczny system osłon słonecznych sprawia, że przestrzeń pracy lub mieszkalna charakteryzuje się optymalną równowagą pomiędzy naturalnym światłem dziennym
a komfortem wizualnym.

Liczne badania wykazały wpływ komfortu wizualnego na użytkowników budynków:

  • o 3,75%  wyższa mediana wydajności pracy [CMU],
  • 20 do 25% mniej problemów ze zdrowiem [Hartkopf],
  • o 15% niższy wskaźnik nieobecności [Thayer],
  • 10 do 25% lepsze wyniki w testach sprawności umysłowej [Heshong],
  • 20 do 26% większe postępy uczniów w nauce [Heshong].

Komfort cieplny

Dynamiczny system osłon słonecznych wspomaga zarządzanie wewnętrznymi warunkami atmosferycznymi w sposób przyjazny środowisku, pozwalając jednocześnie na zwiększenie komfortu cieplnego użytkowników budynku.


Powyższy wykres przedstawia względną wydajność (np. pracownika biurowego) w zależności od temperatury wewnątrz pomieszczenia. 

 

Dynamiczny system osłon słonecznych zwiększa komfort cieplny

Centralny system zarządzania osłonami przeciwsłonecznymi, który wykorzystuje dynamiczne strategie chłodzenia
i ogrzewania, pozwala na optymalizację temperatury
w pomieszczeniach w sposób przyjazny środowisku.

Dlaczego zarządzanie temperaturą w pomieszczeniach jest tak ważne?

  • temperatura w pomieszczeniach może mieć wpływ na wydajność osób pracujących w biurach, uczniów w klasie, czy też na proces rekonwalescencji pacjentów szpitalnych oddziałów,
  • zarówno za wysoka, jak i zbyt niska temperatura może zakłócić efektywność i pogorszyć samopoczucie,
  • za temperaturę idealną uważa się zazwyczaj temperaturę wynoszącą około 22°C,
  • wysoka temperatura w pomieszczeniu podwyższa ryzyko wystąpienia syndromu chorego budynku,
  • niska temperatura zwiększa wrażliwość użytkowników pomieszczenia na przeciągi.

Spędzamy ok. 90 proc. czasu w pomieszczeniach zamkniętych.

90 %

Gdy czujemy się zdezorientowani, najprawdopodobniej wynika to z braku dostępu do naturalnego światła lub temperatura otoczenia nie jest dostosowana do naszych potrzeb. A to z kolei wywołuje niezadowolenie i obniża efektywność w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Oświetlenie dzienne

Jak wynika z badań przeprowadzonych w szkołach i biurach, dobre samopoczucie i podwyższone sprawności kognitywne to dwa pozytywne aspekty  będące wynikiem działania naturalnego światła słonecznego.


Odpowiednia dawka naturalnego światła każdego ranka jest niezbędna do przywrócenia naszego całodobowego rytmu biologicznego poprzez wyrównanie poziomu kortyzolu i melatoniny, a także zapobieganie objawom jet-lagu, który ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Źródło dobrego samopoczucia!

Naturalne światło słoneczne znane jest ze swojego pozytywnego wpływu na dobre samopoczucie. Badania wykazały, że dzięki niemu poprawiają się wyniki uczniów w szkołach, a wśród pracowników biurowych można stwierdzić wzrost wydajności i niższy wskaźnik absencji. Promieniowanie UV jest niezbędne, aby nasz organizm mógł wytwarzać witaminę D. Słoneczne światło codziennie przywraca równowagę pomiędzy kortyzolem a melatoniną.

Dlaczego dynamiczny system osłon słonecznych odgrywa tak istotną rolę? To ważny czynnik, który bierze udział w zarządzaniu dostępem do naturalnego światła dziennego – kontroluje przepływ bezpośredniego i rozproszonego promieniowania słonecznego.

Nie istnieje sztuczne, pełnowidmowe źródło światła, którego wydajność świetlna byłaby bliska naturalnemu.

Światło słoneczne nie generuje kosztów i pozwala ograniczyć korzystanie ze sztucznego oświetlenia, dzięki czemu oszczędzamy energię. Sztuczne oświetlenie może stanowić nawet do 35% bieżących kosztów zużycia energii w budynku. (Źródło: Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego World GBC 2014)

Potrzebujesz więcej informacji o zaletach dynamicznego systemu osłon słonecznych – skontaktuj się z nami.

*pola obowiązkowe
*pola obowiązkowe