Oszczędności energii poprzez zarządzanie przyrostem ciepła

Dynamiczny system osłon słonecznych jest niezbędny przy projektowaniu bioklimatycznej fasady!

Do znacznego ubytku czy  przyrostu energii  dochodzi przez okna. Nowoczesne oszklenie rozwija się w imponującym tempie, ale nadal nie gwarantuje dynamicznych wartości współczynników g, U oraz LT, niezbędnych do zaspokojenia zmieniających się w ciągu roku potrzeb użytkowników i zapewnienia wydajności energetycznej budynków.

Uzyskanie tego jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu dynamicznego systemu osłon słonecznych z odpowiednio dobranym oszkleniem, połączonych z wyposażonym w czujniki obecności systemem ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Efektywność tego rozwiązania została udowodniona naukowo już wiele lat temu. Automatyczne sterowanie osłon gwarantuje wysoką wydajność i energooszczędność budynków.

Nasze dynamiczne systemy chłodzenia i ogrzewania pozwalają obniżyć zużycie energii potrzebnej do funkcjonowania budynku, zapewniając jednocześnie komfortowe dla użytkowników warunki: zwiększanie chłodzenia lub dogrzewania tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

  • Utrzymanie komfortu i wysokiej wydajności energetycznej zimą wymaga zastosowania odpowiednich strategii dogrzewania: pochłanianie energii słonecznej, jej gromadzenie i izolowanie, a następnie dystrybucja wewnątrz budynku w zależności od potrzeb.
  • Utrzymanie komfortu i wysokiej wydajności energetycznej latem wymaga zastosowania odpowiednich strategii chłodzenia poprzez zapobieganie nadmiernemu nagrzaniu słońcem i ograniczenie do minimum zapotrzebowania na sztuczne chłodzenie.

 

Zasada działania Dynamicznej izolacji™

Dynamiczna Izolacja™ reguluje wymianę ciepła budynku z jego zewnętrznym otoczeniem poprzez odpowiednie ustawienie osłon przeciwsłonecznych, w zależności od potrzeb związanych z porą dnia lub roku.


Zasady działania Dynamicznej izolacji w okresie letnim (w ciągu dnia) i w okresie zimowym (nocą).

Zgodnie z zapotrzebowaniem związanym z porą dnia lub roku

Dynamiczna izolacja™ pozwala osiągnąć pożądane, dynamiczne wartości współczynników g (współczynnik SHGC) oraz współczynników U dzięki odpowiedniemu ustawieniu osłon przeciwsłonecznych, w zależności od potrzeb związanych z porą dnia lub roku. Dzięki temu zarządzanie wymianą cieplną pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem przebiega znacznie sprawniej. Wyniki takie można otrzymać wyłącznie przy zastosowaniu systemu automatycznego o właściwej konfiguracji.

Całkowity współczynnik przenikania ciepła (U) pozwala określić ilości ciepła przenikającego przez oszklenie: im mniejsza jest wartość współczynnika U, tym lepsza jest izolacja. W celu określenia skuteczności Dynamicznej Izolacji™ należy zsumować wartości U dla szyb i osłon przeciwsłonecznych: pojedyncze szklenie z osłoną przeciwsłoneczną pozwala osiągnąć korzystniejszy współczynnik U niż w przypadku szyby podwójnej.

Przykład:

  1. Oszklenie pojedyncze: U=5,9,
  2. Oszklenie podwójne: U=2,7,
  3. Oszklenie potrójne: U=1,8,
  4. Podwójne oszklenie z roletami: U<1,8.

Wpływ na oszczędność energii

Dynamiczny system osłon słonecznych ma wpływ na rozmaite czynniki, prowadząc do obniżenia poziomu zużycia energii przez cały okres eksploatacji budynku.

Kluczowe parametry, których połączenie ma istotne znaczenie przy planowaniu
i projektowaniu najbardziej optymalnego rozwiązania dla budynku:

  • g: % energii, jaka przenika do wnętrza budynku przez samo oszklenie (inaczej ang. SHGC – solar heat gain coefficient),
  • gtot: % energii, jaka przenika do wnętrza budynku przez oszklenie wyposażone w osłony,
  • U: współczynnik izolacyjności cieplnej osłon i szyb,
  • Lt: współczynnik przepuszczalności światła (LT).
Obniżenie zużycia energii przez cały cykl eksploatacji budynku:
  • optymalne wyregulowanie istniejącej instalacji HVAC,
  • poprawa wartości współczynnika U przez ograniczenie strat ciepła,
  • możliwość zastosowania szyb bardziej przezroczystych,
  • znacząca redukcja przyrostu ciepła,
  • maksymalne wykorzystanie naturalnego światła dziennego,
  • mniejsze zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.

 

Współczynnik zysku ciepła słonecznego

Powyższy wykres pokazuje wybrane cechy charakterystyczne szkła - zaprezentowano tutaj pojedyncze i podwójne szkło bezbarwne typu Clear oraz pozostałe typy, z dodatkowymi, zróżnicowanymi powłokami selektywnymi - podając współczynnik g i LT dla każdego rodzaju szkła.

Stosując bezbarwne szkło w połączeniu z aktywnym systemem osłon słonecznych można „otwierać lub zamykać” przepływ energii przez okno, w zależności od potrzeb i wymagań w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca lub pory roku. Daje to możliwość wykorzystania zysków ciepła latem oraz zapobiega jego utracie zimą. Rozwiązanie to pozwala także eliminować zjawisko oślepienia. To właśnie ten koncept kryje się pod pojęciem „dynamicznej wartości  współczynnika g”.

Współczynnik elastyczności

Współczynnik zysku ciepła słonecznego (g lub SHGC) pozwala określić całkowitą przenikalność energii słonecznej przez okna. Wartość gtot jest z kolei określona na podstawie współczynnika g dla szyb z osłoną słoneczną.

Współczynnik gtot (lub gsystem) wymagany w większości współczesnych budynków nie powinien być wyższy niż  0,10-0,15, czyli znacznie niższy niż współczynnik samej szyby.

Stosowanie szkła bezbarwnego pozbawionego powłoki, a nawet o obniżonej zawartości żelaza, w połączeniu z dynamicznym systemem osłon słonecznych umożliwia zmianę wartości gtot zgodnie z bieżącymi potrzebami i utrzymanie wartości Lt (współczynnik przepuszczalności światła) na najwyższym możliwym poziomie.

Współczynnik g powinien być niski latem, aby ograniczyć przyrost ciepła, a wysoki zimą, aby można wykorzystać było promienie słoneczne jako żrodło energii cieplnej.

Jest to możliwe dzięki inteligentnemu połączeniu osłon przeciwsłonecznych z odpowiednio dobranym oszkleniem, które ograniczy zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie do absolutnego minimum. Właśnie w ten sposób działa Dynamiczna izolacja ™.

Potrzebujesz więcej informacji o zaletach dynamicznego systemu osłon słonecznych – skontaktuj się z nami.

*pola obowiązkowe
*pola obowiązkowe